C9 27W White LED Warning Light Head
C9 27W LED Light head Warning Light
Model: C9
- High intensity 3W LED 9 Pcs
- Offers 180 Degree Output
- Specially Designed Reflector Amplifies light output
- Surface Mount Light and Bracket Mount optional
- Rugged and waterproof
- Application: Emergency Services / Machinery / Ambulance / Police / Fire / Car / Truck / Tow Truck
- LED warning lights for emergency vehicles
| PATTERNS | 19 |
| SIZE | 174 x 35 x 52 mm |
| LENS | 180 Deg. REFLEX |
| LEDS | 3W x 9 PCS |
| VOLTAGE | 12-24VDC |
| STANDARDS | ECE R65 XA1 |
| LED COLOURS | White, Red, Blue, Blue/Red |
(P_324356243)
| SKU | P_324356243 |
| Brand | 911 Signal |
| Shipping Weight | 0.2810kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.065m |
| Shipping Length | 0.045m |
| Shipping Cubic | 0.000535000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other UAG Services users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
3W Dual Colour Amber/White LED Warning Light Head
$40.00 ex.GST
6W 180° Dimmable Amber LED Warning Light Head (Sur
$80.00 ex.GST
ANT6-3 9W Hide away LED Warning Light
From $55.44 ex.GST
E3 9W LED Warning Light Head
From $64.00 ex.GST
E4 12W LED Warning Light Head
From $60.00 ex.GST
More info